-

grudeq

Komentarze użytkownika

@Historia Polski jako seans terapeutyczny (21 kwietnia 2018 14:05)

No czy ja wiem, czy nasi przeciwnicy kłamią. Oni po prostu mają często po prostu inne spojrzenie.

W każdym bądz razie:

zdanie: książe Witold dowodził wojskami Polsko-Litewskimi w Bitwie pod Grunwaldem/Zalgirisem - jest kłamstwem,

ale zdanie

Litwini twierdzą, że książe Witold dowodził wojskami Polsko-Litewskimi w Bitwie pod Grunwaldem/Zalgirisem - jest prawdą. 

Zgodzi się Pan? 

grudeq
21 kwietnia 2018 15:15

@Historia Polski jako seans terapeutyczny (21 kwietnia 2018 14:05)

1. Bitwa pod Grunwaldem 1410 - fakt prawdziwy.

2. Starli się Krzyżacy z koalicją Polsko-Litewską - fakt prawdziwy.

3. Zwyciężyła koalicja Polsko-Litewska - fakt prawdziwy.

4. Polacy twierdzą, że dowodził Jagiełło - fakt prawdziwy

5. Litwini twierdzą, że dowodził książe Witold - fakt prawdziwy - wynikający z historiografii litewskiej.

Zgodzi się Pan, że fakt 4 i 5 wzajemnie się wykluczają. Nie może być dwóch dowódców. A My swoje i Litwini swoje. Jeden z tych faktów jest zatem nieprawdziwy.

Ale faktem jest, że Litwini twierdzą, że dowodził Jagiełło.. i to akurat jest faktem prawdziwym. 

 

Pocieszam się tym, że na walkach o to co jest prawdą, poległo już wiele pokoleń filozofów, polityków, etc. Ja się zdaję w tej ...

grudeq
21 kwietnia 2018 14:53

@Historia Polski jako seans terapeutyczny (21 kwietnia 2018 14:05)

Zdanie jednak powinien pan przytoczyć w całośc: 

"Pan doktor, jako historyk odpowiadał oczywiście, że on nie może na to pytanie udzielić odpowiedzi bo to nie jest historia, ale jednak… i tu przedstawiał swoją wizję rozwoju wypadków, że jednak polityka Wielopolskiego by nigdzie nie doprowadziła, a Powstanie Styczniowe scementowało Polaków jako naród i dla tego powodu było korzystne."

Akuratnie tu się z Panem historykiem zgadzam, że historia winna zajmować sie faktami a nie gdybologią. Historyk który zajmuje sie gdybologią (czy też alternatywnością - mniejsza o nazwę), wchodzi na grunt polityki i tu ma już troszeczkę inną sytuację. Bo jeżeli w historii badamy fakty - gdzie nawet można używać tradycyjnej logiki 0/1 - fakt prawdziwy/n ...

grudeq
21 kwietnia 2018 14:35

@O sposobach godnego zachowania się wobec szykan (17 kwietnia 2018 10:03)

Wychodzi na to, że w Polsce nie można powiedzieć, że tematyka żydowska, z uwagi na to, że Polscy Żydzi zostali wymordowani przez Niemców i od 1945 roku nie mieszkają w Polsce i nie stanowią mniejszości narodowej, Polacy zaś bezpośrednio stykają się z Żydami może raz do roku, gdy przyjeżdzają oni do Polski na marsz żywych, mnie nie interesuje? Dla tej samej przyczyny sprawa Żydowska nie stanowi żadnego tematu dla współczesnej polskiej polityki?

grudeq
17 kwietnia 2018 10:36

@Czy wyborca partii politycznej powinien być jej kontraktorem/krytykiem/kibicem? (13 kwietnia 2018 17:43)

Na notatkę Eski to trzeba polemizować notatka o tytule "Dlaczego Eska nie została Prezydent Gliwic" i tam sobie przedstawić opinie zbudowane na podstawie wyjaśnień i komentarzy radnych i zwykłych mieszkańców Gliwic. Jestem ciekaw jak Eska na to zareaguje. Chyba nawet taka notkę napiszę...bo jestem bardzo wkurzony że wtedy Eska nie została wybrana na Prezydenta Gliwic.

grudeq
13 kwietnia 2018 19:13

@Czy możliwe i sensowne jest kierowanie rządem jak korporacją? (6 kwietnia 2018 16:47)

Tak... i teraz taki wykaz zadań postawionych przed Rządem w kwestii polityki zagranicznej byłby źródłem dla wrogich Państw, jak "upupić" politykę nielubianego sąsiada.

Z drugiej strony, rządzenie Państwem jest umową starannego działania.. a nie rezultatu. Polityka jest zbiorem tylu czynników, że można super prowadzić politykę... ale cóż.. nec hercules ultra plures

grudeq
6 kwietnia 2018 21:50

@Czy możliwe i sensowne jest kierowanie rządem jak korporacją? (6 kwietnia 2018 16:47)

Czyli proponuje Pan w pewnym sensie do rozwiązań z I Rzeczypospolitej, z czasów Wolnej Elekcji, gdzie nowo wybrany Król zaprzysięgał Artykuły Henrykowskie, czym zobowiązywał się do przestrzegania i niezmieniania zasad ustrojowych Rzeczypospolitej. Przy czym Artykuły Henrykowskie były dla każdego Króla takie same. Następnie zaś zaprzysięgał Pacta Conventa, czyli swój program polityczny na okres swojego Panowania. Różny dla kolejnych Królów. Przy czym naruszenie Artykułow Henrykowskich mogło być podstawą dla rokoszu Szlachty, zaś nie dotrzymanie Pacta Conventa takiej sankcji nie miało.

Ale nie byłoby to złe, gdyby Sejm na I posiedzeniu, spisywał Pacta Conventa dla wybranego Rządu. I dopiero po 4 latach rozliczał Rząd ze zrealizowanych P ...

grudeq
6 kwietnia 2018 20:53

@Kim pan jesteś, panie Osiejuk? (5 kwietnia 2018 10:09)

Czyli ja napisałem o opcjach istniejących, a Ty o opcjach jakie powinny być. Świat zdaje się jest takim jakim go widzimy, a nie takim jakim chcielibyśmy go widzieć.

grudeq
5 kwietnia 2018 13:12

@Kim pan jesteś, panie Osiejuk? (5 kwietnia 2018 10:09)

Opcji jest jednak więcej.

3. Bredzi, ale mówi we własnym imieniu.

4. Bredzi, ale nie może wylecieć, bo jest elementem innego porozumienia i nie dotyczy go relacja w tym temacie, jaka jest pomiędzy prezesem Rady Ministrów a jego Ministrem.

Swoją droga w Polsce każdy bredzi i nikt się tym nie przejmuje, bo akuratnie słowo u nas nie ma już żadnej wartości. jedni gadają o łamaniu konstytucji... inni gadają o spisku żydów z Dudą... jak to śpiewała Dalida z Delonem... parole, parole, parole..

 

grudeq
5 kwietnia 2018 12:55

@Czy zamach na konstytuję grupy WRON to mało by Juntę zdegradować? (2 kwietnia 2018 21:54)

"Różnica zasadza się w tym, że to wierzyciele decydują o losach dłużników."

Z takim zdaniem można polemizować. Czasem to dłużnik potrafi tak zakręcić losem wierzyciela, chociażby ogłaszając upadłość, że nie wiadomo czy to Kozak złapał Tatarzyna czy Tatarzyn Kozaka. Mnie zawsze interesuje taka sytuacja jak wierzyciel np. Mozambik wyegzekwowałby poważny dług od wierzyciela USA.

A może wspomnę z historycznego przykładu jak dłużnik z traktatów wersalskich - Niemcy Weimarskie wykręciły swoich wierzycieli - USA, Wielką Brytanie i Francję Plane Dawesa. 

grudeq
4 kwietnia 2018 21:32

@"Moje podatki" czy "Podatki Rz-plitej"? (21 marca 2018 21:48)

"To chyba raczej niemiecki skarb państwa, który wojnę wywołał, powinien być ścigany."

Odszkodowanie za straty spowodowane wojną - to inna sprawa. Ale tu dochodzimy roszczenia o źle zrealizowaną usługę obrony. I tu jest kolejny argument za tym, że obrona Państwa nie może być usługą. Bo gdyby nią była to mogła by się powoływać na to, że nie mogła być zrealizowana w skutek siły wyższej - Wojny. No ale przecież po to płaci się na rzecz tej usługi podatki aby nas skutecznie przed wojną zabezpieczyć.

 

" Dlatego, że instytucja podatku, wywodzi się z czasów bardzo dawnych, a wówczas każdy, kto by wobec władcy stosował zasadę usług wzajemnych, zostałby skrócony o głowę. "

Mi się wydaje, że podatek powstał równocześnie z P ...

grudeq
30 marca 2018 14:52

@W czym pomóc może kumpel ze szkolnej ławy. Albrecht Hohenzollern i kanclerz wielki Krzysztof Szydłowiecki. (28 marca 2018 23:07)

Zgubiłem się. Prusy powstałe same z siebie? Czy zostały przez kogoś Powołane?

Rozumiem, że zgoda jest co do tego, że każdy z władców Prus (czy będący nim z woli poddanych, czy z nadania obcych) musiałby prowadzić politykę pasożytniczą.

Spierać się np. można o to, czy Rzeczpospolita narażona na takiego pasożyta, winna była go wcześniej przepędzić, albo spróbować skierować aktywność Pruską na inny kierunek.

grudeq
30 marca 2018 14:30

@Led Zeppelin, czyli o złodziejach gentlemenach (30 marca 2018 09:14)

Polecę wszystkim tekst z 1865 roku pióra niejakiego Włodzimierza Spasowicza: "Rzecz o tak zwanej własności literackiej" oraz "O prawie własności w literaturze", w wersji cyfrowej dostępne są tutaj (tom IV) : http://kpbc.umk.pl/publication/6214

Przypomniałbym scenę z Mozarta

https://www.youtube.com/watch?v=-ciFTP_KRy4

gdzie Salieri komponuje marsz dla Cesarza. Przychodzi Mozart.. gra to co zaproponował Mozart. Mówi: świetne. Ale dodaje tu jedną nutkę, tu zmienia ton, tu przyśpiesza... i nagle mamy coś, co jest.. ot pytanie: dziełem Salieriego czy Mozarta, czy może przeróbką dokonaną przez Mozarta, a może Mozart ukradł dzieło Salieriego, bo wprowadzone przez Mozarta poprawki były tak naturalne, że Salieri po jakimś czasie też by je samodz ...

grudeq
30 marca 2018 14:13

@W czym pomóc może kumpel ze szkolnej ławy. Albrecht Hohenzollern i kanclerz wielki Krzysztof Szydłowiecki. (28 marca 2018 23:07)

Państwo Pruskie, położone na piaszczystych piaskach brandenburskich, wśród jezior i lasów, nie mając dostępu do morza ani żadnych innych szlaków handlowych, nie mogąc same się wyżywić, musiało być pasożytem i to grającym na wyniszczenie sąsiedniego organizmu, a nie na jakąś symbiozę z nim.

grudeq
30 marca 2018 13:50

@Jak podeptać chleb i ujrzeć światło (29 marca 2018 09:25)

U mnie na egzaminie była taka sytuacja, że z kolegą sobie dyskutowaliśmy o komiksach i wspominaliśmy m. in. "Kajko i Kokosza", a taka "kujonica" "Kajko! Kokosz!" To oni też byli na egzaminie, a ja ich nie czytałam.... Tak.. potęga spisu lektur..

grudeq
29 marca 2018 15:11

@"Moje podatki" czy "Podatki Rz-plitej"? (21 marca 2018 21:48)

Pan to jednak jest niereformowalny. Dyskutujemy sobie o podatkach. Pan w tej dyskusji aktywnie uczestniczy. I nagle ni z gruszki ni z pietruszki wali Pan tekst, że funkcjonowanie Państwa to nie tylko sprawa podatków i podatkowy pryzmat jest błądzaniem po manowacach.

Gdyby pan ten tekst napisał na początku - Rozumiem, bo wtedy wyłączyłby się Pan z dyskusji na początku, ale teraz nic nie rozumiem.

Mogę napisać jedynie, że funkcjonowanie państwa to nie tylko sprawa patalogii podatkowych i prokuratoskich i pryzmat patalogii jest błądzeniem po manowcach.

 

A przypomnę jeszcze taką anegdotkę o Napoleonie, który w jakimś garnizonie nie został przywitany salutem armatnim. Na pytanie Cesarza zaś "Dlaczego" Komendant garnizonu odpowiedział: Powodów ...

grudeq
28 marca 2018 14:22

@"Moje podatki" czy "Podatki Rz-plitej"? (21 marca 2018 21:48)

" Podatki mam pod kontrolą wówczas, gdy wiem ile państwo i samorządy wydają na poszczególne segmenty składające się na budżet państwa, bądź samorządu. Np. jeśli państwo wydaje 2% dochodu na obronność, to wiem, że z każdej złotówki wpłaconej przeze mnie w formie podatku 2 grosze trafią na obronność. "

Będę czepialski, ale informacj o tym, że Państwo wydało 2% dochodu na obronność, jest tylko dowodem na to, że ktoś złozył oświadczenie o tym, że w jego ocenie 2% dochodu budżetowego poszło na obronność (swoją drogą 2% dochodu budżetowego, czy może 2% przychodu budżetowego). Dla mnie dowodem na to, że 2% poszło na obronnośc, to konkretne rachunki i faktury... bo jeszcze się okaże, że w tych 2% były wydatki na zakupy zupełnie niezwiązane z obronnością (np re ...

grudeq
28 marca 2018 12:32

@"Moje podatki" czy "Podatki Rz-plitej"? (21 marca 2018 21:48)

Czy system doreczenia przez Komornika nie sprowadzi nowych patalogii, kończących sie tym, że Komornik część doręczeń będzie realizował bardzo szybko, a część (tych których np. nie lubi) będzie realizował w bardzo długich terminach?

grudeq
28 marca 2018 12:04

@"Moje podatki" czy "Podatki Rz-plitej"? (21 marca 2018 21:48)

Art. 42 ust 2 Konstytucji kwietniowej 1997  " Każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególności wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu. "

 

Zrozumiałe jest jak dla mnie w tym artykule, że prawo do obrony to prawo ustanowienia obrońcy. Ale czy w prawie do obrony, mieści się np zakaz prowadzenia sprawy sądowej w czasie gdy oskarżony jest przeziebiony i przemeczony i nie może skutecznie się bronić? Albo czy mieści się w prawie do obrony, prawo oskarżonego do zmiany obroncy w ostatnim etapie postępowania, tak aby zyskać na czasie, tłumacząc to koniecznością zapoznwania się przez nowego obronce z ogromem materiału?

grudeq
28 marca 2018 12:03

@"Moje podatki" czy "Podatki Rz-plitej"? (21 marca 2018 21:48)

Podalbym Tobie jeszcze przykład jak zwykly obywatel rozumie Konstytycję. 

Dostałem kiedyś takiego maila z takim zapytaniem:

"kto odpowiada za przestrzeganie art. 21 Konstytucji RP i stoi na jego straży na terenie gminy - Wójt czy Wojewoda?"

No i co by Pan tak pytającemu odpowiedział?

Bo ja mu odpowiedziałem, że przestrzegać konstytucji ma każdy - i Wójt i Wojewoda, ale musi skonkretyzować o co mu chodzi i że źle sformułował Pytanie. Wtedy dopiero powiedział, że ma konflikt graniczny z sąsiadem - a ja mu powiedziałem, że jeżeli chodzi o granicę - to rozgraniczenie najpierw do Pana Prezydenta, potem do Sądu. A on powiedział, że mu Sasiad narusza granicę - to od razu powiedziałem do Sądu, ale on twierdził stanowczo, że w tej sprawie musi się w ...

grudeq
26 marca 2018 14:52

Strona 1 na 10.    Następna